KEKİK
KEKİK

KEKİK

 

İçerdiği bileşenler sayesinde boğaz ağrısına iyi gelen kekik çayı, öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.


Kekik çok iyi bir demir kaynağıdır. Demir, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşır. Demir eksikliği anemiye neden olabileceğinden, günlük diyetinizde kekik içeren anemi önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Eğer ağız kokusu probleminiz varsa, bundan kurtulmak için kekik çayı içebilirsiniz. Koku giderici özellikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla hijyen ürünü kekiği bileşenlerinden biri olarak kullanmaktadır.

 

Cilt ve deri sorunları kırsal ve şehir alanlarından en sık yaşanan sorunların başında gelir. Kekik yardımı ile yapılan bitkisel ilaçlar ve yemeklerde kullanımı veya içecek olarak tüketilmesi cilt ve deri hastalıklarını önleyebilir. Çok miktarda uçucu yağ içeren kekik ve papatya karışımı egzama ve benzeri hastalıkları ortadan kaldırabilir.

 

Yine son yıllarda sayısı iyice artan meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Kekik meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını düşürebilir.

 

Sindirime yardımcı olan, şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi durumlarda mideyi rahatlatır. Kekiğin içerisinde bulunan fenoller bir antispazmodik olarak görev yaparken, uçucu yağlar ise bağırsak krampını rahatlatır.

 

Kas ağrılarında kekik çayı içebileceğiniz gibi banyo suyunuza da ekleyebilirsiniz.

 

Diğer otlarla kombine edildiğinde saç sağlığı için mükemmel katkılar sağlayabilir. Kekik saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu gibi saçların dökülmesine de engel olabilir.

 

Balla karıştırılıp içilen kekik çayının bağırsak parazitlerini yok ettiği bilinmektedir. Kekik çayının ağız gargarası olarak kullanılması durumunda diş ağrısına da iyi geldiği belirtilmiştir. Kekik çayının içerisine bir adet limon sıkılarak içilmesinin balgam söktürücü etkisi olduğu söylenmektedir.

 

Kekik mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle akneye neden olan bakterilerle savaşmada çok etkilidir.

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014